0 312 426 79 33

Raven Standart Progresif Matrisler Testi, görsel-mekansal algılama, görselleştirme, kategori değiştirebilme, çalışma belleği, irdeleme ve genel yeteneği ölçmektedir. Bir görsel-mekansal algılama testi olan RSPMT, sağ hemisfer ve parietal lob hasarına duyarlıdır. Ancak, bir genel yetenek testi olan bu test, performansı, beyne yaygın alanların işlevselliğini gerektirmekdir.

Analitik iredeleme, problem çözme, soyutlama, düzenli düşünme, zihinsel faaliyet hızını akademik başarı ya da sözel yetenekten bağımsız olarak ölçer.

Testte, her biri kendi içinde giderek artan zorlukta maddeleri içeren beş set bulunmaktadır. Her sette anlamsız şekillerin kavranması, verilen ilişkiler sistemini tamamlayacak şeklin özelliklerini belirlenmesi ve sistematik bir irdeleme yaklaşımı geliştirilmesi gerekmektedir. Bu test, zihinsel beceri veya zihinsel faaliyet hızını da ortaya koyar.

Test materyalleri arasında test kitapçığı, cevap anahtarı, kayıt formu, danışan tarafından kullanılacak olan kalem ve silgi, uygulayıcı tarafından kullanılacak olan kalem ve saniye göstergeli saat bulunmaktadır.

Testte toplam 60 madde vardır.

Raven Test Kitapçığı yurtdışından getirtilmektedir, gerekli eğitimin alınmış olmasına karşın test malzemesi kurumumuzda bulunmamaktır.