Travmalarınızı İyileştirin

Çocukluk döneminden getirdiğiniz travmalarınızı iyileştirin… Travmanızı normalleştirmeye çalışmak, aynı rahatsızlık derecesiyle hayatınızı devam ettirmeye çalışmak psikolojik sistem için bir yüktür. Yoğun bir acı içerisinde hayatınızı devam ettirmeye çalışmak utanç, bağımlılık, otorite ile sorunlar yaşamaya, öfkeyi yönetememeya, duyguları yönetememeya, şiddet uygulamaya, şiddete maruz kalmaya, yoğun antidepresan ve yoğun anksiyolitik ilaçlar kullanmaya sebep olur.

Nasıl ki vücut bir yara aldığında biyolojik sistemin onu iyileştirme gücü varsa, ruh da bir yara aldığında psikolojik sistemin onu iyileştirme gücü var. İyileşirken kaynamanın yanlış olmaması için danışmanlık alabilir, dünyayla ilgili oluşmuş olumsuz inançlarınızı değiştirebilirsiniz. Çünkü bu dünyada, güvenilecek kişiler var, siz utanç verici biri değilsiniz, kendinize güvenebilirsiniz, işe yarar birisiniz, başarılı olduğunuz konular var, sevilebilir birisiniz, aptal değilsiniz, kötü/kirli değilsiniz, mükemmel olmak zorunda değilsiniz, kendinizi korumanın bir yolu olabilir. Yanlış öğrenmelerinizi düzeltebilirsiniz. 

“Ateş ısıtabilir veya yakıp yok edebilir,su susuzluğu giderebilir veya boğabilir. Rüzgar okşayabilir ya da kesebilir. İnsan ilişkileri de böyledir. Birbirimizi hem yaratabilir ve yok edebilir, hem besleyebilir, dehşet içinde bırakabilir, hem de travma yaşatabilir ve iyileştirebiliriz.” (Dr. Bruce D. Perry)

Yorumunu Ekle